Znakujeme se zpěvem a hrou 1 a 2 (BabySigns®)
Nečekejte na slova! Nahlédněte do světa Vašeho děťátka dřív, než dokáže mluvit...
Děti s námi mají touhu komunikovat už dlouho před tím, než dokážou mluvit. Někdy je ale obtížné vyjádřit, co mají na srdci, když je ještě ústa tolik neposlouchají. Jak mohou říct, že se jim vybavila nějaká vzpomínka? Došla jim nová spojitost? Nebo proč se něčeho bojí? Přitom s každým úspěšným sdílením svých pocitů, přání a svého světa, se prohlubuje vztah, blízkost a láska mezi dítětem a rodičem. Dopřejte svému děťátku i sobě možnost spolu přirozeně komunikovat - a spoustu slziček tak nahradíte nádhernými vzpomínkami.
"Někdy tak nadšeně sdílíme s dětmi náš pohled na svět, až zapomínáme, že ony ho můžou vidět jinak."
Baby Signs® je jediný program založený na seriózním a dlouhodobém vědeckém výzkumu. Znakování má prokazatelný pozitivní vliv na rozvoj slovní zásoby a řeči už v dřívějším věku. Znakující děti začínají dříve mluvit a snadněji se vyjadřují i v pozdějších letech. Výhody znakování zůstávají dětem na celý život v podobě lepší schopnosti komunikace, vyššího EQ i IQ, paměti, soustředění... a mnoha dalších! Znakování je zcela přirozenou řečí miminek - některé znaky používají téměř všechny děti - ví jak udělat pápá, poprosit nebo ukázat jak je velké.
Výhody znakování
Posiluje citové vazby s rodiči
Rozvíjí řeč a komunikaci
Umožní dětem sdílet s vámi jejich svět
Dává základ zdravému sebevědomí a sebeúctě
Ušetří spoustu slziček a frustrace
Podporuje intelektuální rozvoj
Rozvíjí jemnou motoriku
Kurz pro děti Znakujeme se zpěvem a hrou 1 a 2
Kurzem vás provede dětmi milovaný medvídek Beebo, který vám pomůže s učením znaků při veselých písničkách a zábavných aktivitách. Dozvíte se praktické rady, jak rozvíjet komunikační, kognitivní a motorické dovednosti svých dětí. Zaměříme se na rozvoj schopností každého jednotlivého dítěte. Naučíte se správně používat metodiku Baby Signs i doma, vám a vašemu děťátku na míru. Kurz je rozdělen do dvou částí a v každé lekci probíráme znaky z jednoho tematického okruhu. Zatímco první část se soustředí především na rozvoj komunikace a inteligence, v druhé části se věnujeme emoční inteligenci.
Nejbližší termíny
Znakujeme se zpěvem a hrou 1 - pátky od 8. 11. 2024 v 15:00 - 15:45 - stále se můžete přidat
Znakujeme se zpěvem a hrou 1+2 - úterý od 7. 1. 2024 v 15:00 - 15:45 - již se můžete registrovat
Místo: Studio Sundara, Ostrava-Poruba, Dvorní 756/9, 708 00
Délka lekce: 45 minut
Počet lekcí: 6 + 6
Věk: od 6 měsíců do cca 2 let
Cena: 2 200,- Kč jeden blok, nebo 3 800,- Kč při koupi obou bloků najednou
MÁTE TRVALÝ POBYT V PORUBĚ, SLEZSKÉ OSTRAVĚ NEBO OSTRAVĚ-JIHU? PAK NA TENTO KURZ MŮŽETE ČERPAT 1000 KČ PŘÍSPĚVEK FORMOU PROJEKTU CORRENCY. PRO ČERPÁNÍ MĚ MŮŽETE KONTAKTOVAT.
V ceně je zahrnutý online přístup k písničkám z kurzu a tištěné zpěvníčky obsahující i sekci s tipy pro rodiče, dárečky a certifikáty pro děti a krásná sada znakovacích básniček.
Témata lekcí:
1. část: U jídla, Před spaním, Koupání, Oblékání, Zvířátka, V parku
2. část: Pocity, Venku, Na farmě, Bezpečnost, V zoo, Narozeniny
Kapacita kurzu je omezena pro zajištění individuálního přístupu ke všem dětem
Každé dítě je na kurzu doprovázeno rodičem
Kurz Znakujeme se zpěvem a hrou 3
Z důvodu velkého zájmu o pokračování kurzu Znakujeme se zpěvem a hrou 1 a 2 nabízíme také třetí blok lekcí pro jeho absolventy. Oblíbené Znakování 3 rozšiřuje témata prvních dvou bloků kurzu a přibližuje rodičům svět jejich dětí i ve chvíli, kdy už jsou trochu starší a jejich svět je zase o něco pestřejší. Také v teoretické přípravě rodičů navazujeme pokročilejšími tématy, které s výchovou batolátek souvisí. Třetí blok kurzu je ideálně vhodný pro děti ve věku cca od 1,5 do 2 let.
Témata kurzu:
Náš duhový svět - učíme se barvy - učení se barev a objevování krásy kolem nás. Rodiče si z lekce odnesou inspiraci na aktivity podporující zvídavost a rozvoj dětí.
Naše rodina - upevníme znalost členů rodiny, dotkneme se tématu příchodu sourozence na svět, budeme trénovat schopnost dělit se o to, co máme rádi
Podmořská dobrodružství - učím se sebekontrole - lekce na téma sebekontroly s pro děti velmi atraktivním tématem podmořského světa. Děti se naučí spoustu nových věcí a slov, i jak ovládat sám sebe.
Pozor, jedu! - cesta jak dovést dítě ke spolupráci - oblíbené téma dopravních prostředků a pohybu nás zavede do světa ohleduplnosti a spolupráce s druhými.
Dobrodružství venku - poznávám přírodu i své schopnosti - lekce zaměřená na poznání svých schopností, sebedůvěru a probuzení touhy poznávat přírodu.
Učíme se počítat - základy matematiky je důležité položit už v útlém věku. Matematické i předmatematické dovednosti děťátku pomohou nejen v budoucích školních letech, ale také při vývoji mozku a inteligence.
Další termín Znakování 3 plánujeme ve školním roce 2024/2025. Pokud máte zájem dostat informaci, až bude vypsaný, využijte kontaktní formulář níže na stránce a zapište se :-)
Co o kurzu říkají rodiče?
"Znakování je skvělý způsob, jak komunikovat s dítětem dlouho před tím, než se rozmluví. Poskytuje mi to možnost lépe reagovat na jeho přání a vidím velikou radost, když ví, že jsem pochopila, co potřebuje, chce. Určitě stojí za to kurz vyzkoušet a třeba i jen výběr znaků doma používat. ... Jsem ráda, že jsme kurz znakování absolvovali, myšlenka znakování se mi velmi líbí a doma znaky používáme."
Monika, syn 9 m
"Vedení kurzu a kurz samotný probíhá velice přirozeně a dětičky se mohou projevit a být své. :) ... Můžeme být ve společnosti dětí a něco se u toho zároveň naučit. ... Důležitým parametrem při výběru kurzu byla i čistota, kterou udržujete."
"Rodičům uvažujícím o kurzu bych vzkázala, že budou mít hezky zaplněnou část dne a budou se všichni vracet domů s úsměvem a dětičky s hlavičkou plnou zážitků."
Sandra, syn 14 m
"Náš syn už kombinuje nebo vymýšlí i svoje znaky."
Alicja a Jan, syn 15 měsíců (v době zahájení kurzu)
Běžné otázky a odpovědi
Co dělat, pokud na zaplacenou lekci nakonec nemůžeme přijít?
Každému se může stát, že na poslední chvíli onemocní nebo život přinese jiné nečekané události. Pokud víte, že se na kurz nemůžete dostavit, v rozvrhu na webu studia (www.sundara.cz) se můžete odhlásit. Prosíme, odhlaste se co nejdříve, pokud víte, že budete chybět, abychom věděli, že s vámi nemáme počítat a mohli případně vaše místo uvolnit náhradníkovi.
Lekci, kterou máte zaplacenou a řádně zrušenou v systému si můžete později nahradit, ať už v dalším běhu stejného kurzu, nebo i v jiných kurzech, které ve studiu nabízíme. Nahradit si můžete maximálně 2 lekce za každý blok kurzu, tedy maximálně 4 v případě zakoupení obou bloků. Pokud jste stálými zákazníky studia Sundara, můžete si nahradit z každého bloku 3 lekce. Pokud se chcete dostavit na náhradní lekci, objednejte se prosím přímo přes rezervační systém studia Sundara sundara.isportsystem.cz. Náhradu si můžete vybrat v jiných kurzech v našem studiu, nebo i v dalším kurzu znakování - v tom případě je potřeba se objednat emailem info@sundara.cz V případě dotazů mě určitě můžete kdykoliv kontaktovat.
Proč s dětmi znakovat?
Znakování dětem umožní komunikovat dříve, než samotná slova, protože ovládat ruce se děti učí dříve než ústa. Pro děti je velmi frustrující, když nemohou vyjádřit, co mají na srdci - tak jako pro nás je frustrující, když jsme v cizí zemi a nikdo nám nerozumí. Děti, které jsou opakovaně neúspěšné při snaze o komunikaci, mají mnohem menší zájem se dále snažit. Přicházejí o spoustu příležitostí k rozvoji nejen řeči, ale i znalosti světa kolem sebe. Trpí tím také jejich důvěra v rodiče a své blízké, že je vyslyší, když to bude potřeba, a že se na ně můžou spolehnout. Dítě pak věří méně i samo sobě, že je schopné ovlivnit své okolí nebo dát něco efektivně najevo. Dítě, které je často nepochopeno, nemá tolik příležitostí ani k práci se svými vlastními emocemi, které se pak bohužel mnohdy omezí jen na "vztekání". Není se ale až tak čemu divit, když dítě ani nemá jinou cestu jak vyjádřit, že si něco přeje nebo nepřeje. Znakování dá dítěti možnost komunikovat hned, jen co o to má samo zájem. Nemusí čekat, až ho začnou dostatečně poslouchat i jeho ústa. I já jsem za něj jako maminka nesmírně vděčná. Nechci si ani představit, o kolik zajímavostí ze světa mé dcery bych jinak přišla.
Kdy je nejlepší začít s dítětem znakovat?
Především je důležité si připomenout, že každé děťátko je jiné, každé má své tempo a pořadí, ve kterém se naučí zvládat různé věci. A to je úplně v pořádku. Je na nás rodičích, kdy se s dítětem rozhodneme začít znakovat a můžeme zvolit z více možností postupu.
Se znakováním se dá začít již od 6 měsíců (respektive třeba už i od narození). V takovém případě je ale velmi pravděpodobné, že nás čekají měsíce snahy, než nám dítě poprvé na znak odpoví. Pro někoho může být toto čekání obtížné, můžeme si ale být jistí, že od první chvíle, kdy dítě bude chtít komunikovat, bude mít tu možnost.
Běžně také můžeme začínat třeba až po prvních narozeninách, nebo i později. Čím starší je dítě, tím je pravděpodobnější, že na znaky zareaguje mnohem rychleji. Je pak ale možné, že své první touhy o komunikaci ještě dítě nemělo jak vyjádřit.
Já sama jsem se svou dcerou zvolila střední cestu. Od 6 měsíců jsem jí pár znaků ukazovala, ale hned z počátku jsem se netrápila, že na ně ještě nereaguje. Čím byla starší, tím jsem se snažila více. Asi od 8 měsíců už jsem se snažila opravdu poctivě. Když jí bylo 10 měsíců, ukázala mi svůj první znak - světýlko. Do prvních narozenin už komunikovala asi o 10 dalších věcech a od 1 roku se učila tempem cca 1 výraz denně. Takovou rychlost jsem ani nečekala. Kdybychom začaly třeba až v roce, o naši vzácnou vzpomínku se světýlkem bychom pravděpodobně přišly. Doporučuji tedy pro nejlepší efekt začít včas. Znakovat s dětmi má svůj význam až do té doby, než dokážou vyjádřit ústy vše, co potřebují. I tato doba přichází u každého dítěte jindy. Pokud už děťátko něco říká a něco ještě ne, pořád může být pro něj i pro vás velkou pomocí naučit se znakovat to, co ještě říkat neumí.
Jaké znaky jsou pro batolátka nejdůležitější?
Občas narážím na reklamy a tvrzení typu "Tyto 3 znaky jsou základ pro znakování s dítětem." nebo "Nejdůležitější znaky pro všechny děti jsou tyto..." Tak jako každé děťátko je jedinečné, jedinečné jsou i jeho potřeby a základní slova. To, co je zásadní pro jednoho, může být naprosto nevýznamné pro druhého. Děti rády prokládají znaky slovy nebo zvuky. A zatímco některému dítěti vyhovuje třeba znak pro "máma", jiné to umí krásně říct dřív než znakovat. Takový znak pak není potřeba se učit. Často od maminek slýchám, že nejčastěji jejich děťátko ukazuje znaky spojené s jídlem. Třeba má dcera ale "správné" znaky pro jídlo nikdy neudělala a poradila si s komunikací v tomto ohledu úplně po svém. K úspěšnému znakování se nepotřebujeme upínat k rádoby základním slovům. Potřebujeme mít k dispozici dostatečnou slovní zásobu (nebo kreativitu rodiče nebo dítěte) a z nich nalézt to, co je základní právě pro nás. A ostatní úplně klidně zapomenout nebo neřešit. Když bych měla říct, které znaky jsou základní u nás (ve věku 14 měsíců), bylo by to nejspíš "ještě", "okno" a "pejsek". A dost pravděpodobně se to časem změní. Takže z nejčastěji předkládaných základů tam není ani jeden znak. Na kurzu znakování se učíme nejen znaky, ale především jak s nimi pracovat, učit, vybírat, používat, opouštět jejich užívání i jak pracovat s dětskou kreativitou. Tím dostane maminka i děťátko opravdu kvalitní základ pro vzájemnou úspěšnou komunikaci.
Bude mít dítě dostatečnou motivaci mluvit, když už bude umět znakovat?
Znakování dětem neubírá možnost slyšet mluvenou řeč, jen ji rozšiřuje o pohyby rukou. Při ukazování znaků slovo říkáme i ústně. Tak jako když dítě učíme mávat ručičkou a přitom říkat pápá. Znakování je jen pomocná metoda komunikace pro nejmenší děti, které zatím neovládají řeč dostatečně, aby mohly efektivně vyjádřit, co mají na srdci. Je to pro děti pomocný schůdek na cestě k rozvinuté řeči. Znakování má jen omezenou slovní zásobu, která je sice dostačující pro potřeby batolátek, ale postupem času už nebude stačit. Starší dítě už bude potřebovat vyjádřit mnohem více než jen jednoduchá slova a v tu chvíli už bude ovládat i řeč mnohem lépe. Znakování přirozeně přestane stačit. Od chvíle, kdy jsou děti schopné se dostatečně dobře vyjadřovat ústně, plynule přechází do běžné řeči, tak jak to vidí i u rodičů a lidí kolem sebe. Protože se děti učí nápodobou, dokud budou mluvit lidé kolem nich, budou se snažit mluvit i děti. Nemusíme se obávat, že se dítě, které už leze, nebude chtít učit chodit. A stejně tak se nemusíme obávat ani toho, že dítě, které znakuje, nebude chtít mluvit. Chůze a řeč budou vždy efektivnější než lezení a znakování. Jen k tomu musí dítě dozrát. Znakováním dáváme dětem nesmírně cennou možnost komunikovat s námi mnohem dříve, než by jim to umožnila jen samotná řeč.
Může znakování zpomalit vývoj řeči?
Dlouhodobé vědecké studie i tisíce dětí po celém světě dokazují, že znakování naopak řeč jednoznačně rozvíjí a podporuje. Dle studií děti, které měly možnost efektivně komunikovat hned od chvíle, kdy o to měly zájem, měly i v pozdějších letech náskok ve slovní zásobě, komunikačních dovednostech a dokonce i IQ před svými vrstevníky. Znakování má dokonce pozitivní vliv i na rozvoj logiky, paměti, soustředění, emoční inteligence, předčtenářské gramotnosti a mnoha dalších důležitých dovedností. Ušetří spoustu frustrace maminkám ale hlavně i dětem, které jsou díky tomu více otevřené k objevování světa. Plynulejší komunikace znamená méně slziček a otevřenější cestu do světa dítěte. Dětem, kterým je rozuměno, se mnohem lépe hledá své místo v kolektivu, jsou empatičtější a budují tak své zdravé sebevědomí a sebehodnotu. Jsou otevřenější ke komunikaci i v budoucích letech života. Ve chvíli, kdy už znaky nebudou potřebovat, je zcela přirozeně opustí.
Je znakování vhodné pro každé dítě?
Ano, každé dítě může ve znakování nalézt velkou pomoc. Ve výjimečných případech, kdy má dítě některé vážné zdravotní komplikace nebo hluboké mentální problémy může být znakování bezpředmětné. Je nutné k takovým dětem přistupovat individuálně. Ve většině případů, kdy jsou děti zdravé nebo bez opravdu výrazných problémů se dá říci, že znakování přináší mnoho benefitů všem, a rozhodně stojí za to. Pokud si nejste jisti v případě právě vašeho děťátka, nebo má nějaké specifické potřeby, napište mi a můžeme se spolu poradit nebo nalézt jiného odborníka, který by vám v rozhodování pomohl.
Už jsme doma znakování zkusili, ale bez úspěchu. Co teď?
Obecně se dá říci, že neexistuje dítě, které by se nenaučilo znakovat, pokud rodič tuto metodu správně zvládne. Důvody, proč se znakování nedaří, můžou být různé. Abychom odhalili příčinu, je potřeba se lépe podívat na váš konkrétní případ. Obvykle se ale dá nalézt velmi jednoduché a úspěšné řešení v teoretické přípravě rodičů. Je obrovská škoda, že mnohé snahy o znakování i obecnou komunikaci s dětmi končí neúspěchem jen z důvodu nedostatečných znalostí, důslednosti nebo trpělivosti. Teorie znakování je přitom jednoduchá, přirozená a velmi intuitivní. Může ji zvládnout skutečně každý a není nutné se obávat její náročnosti. Během kurzů i semináře si společně nejčastější kameny úrazu pravidelně vysvětlujeme. Na kurzu naleznete upřímnou podporu nejen v lektorce, ale velmi často i v dalších maminkách, které se svými dětmi možná procházejí stejným obdobím. Společně jistě najdeme řešení, které vám může pomoct.
Každé dítě může rádo znakovat, a každý rodič se může naučit svému děťátku rozumět.
Jsou dětské říkanky a písničky důležité pro rozvoj řeči?
Nesmírně! Předvídatelný a známý rytmus, melodie i text dětský mozek uklidňuje a nastavuje k touze se učit. Opakováním si dítě zlepšuje slovní zásobu i aktivní využití řeči - nemusí se bát se připojit, protože už ví, co bude následovat. Zejména v prvních měsících života se mozek učí prostřednictvím rytmických paměťových stop, vyhledává pravidelnost, opakování, melodii a lépe vnímá výše postavené hlasy. Naštěstí evoluce ví moc dobře co dělá a vybavila nás lidi, a především maminky, zcela přirozenou schopností mluvit na nejmenší děti hlasem, který je i v běžných denních situacích více zpěvný a výše postavený. Říkankami a písničkami přirozeně vývoj mozku podporujeme. A jejich další, možná nejdůležitější výhodou je samozřejmě i tvorba společných krásných vzpomínek a prohlubování lásky a blízkosti s maminkou, tatínkem nebo kýmkoliv dalším, s kým dítě písničky a říkanky prožívá. Ať už své dítě učíme jeden nebo dva jazyky, zapojení písniček a říkanek doporučuji jako jednu z TOP možností, jak na to.
Moje osobní zkušenost
Jsem maminka úžasné dcery Viktorky a jsem pevně přesvědčená, že nám znakování nejen pomohlo docílit velmi blízkého vztahu plného porozumění, ale nastartovalo u ní tak obrovský pokrok a rozvoj, jaký vyrazil dech i mi - z pohledu maminky, lektorky i učitelky.
S prvními znaky jsme začínaly, když jí bylo 6 měsíců, ale asi až od 8 měsíců jsme se snažily pořádně. Viki nejprve dala přednost rozvoji pohybu. Když jí bylo 10 měsíců a už asi týden zvládala krůčky, ukázala mi svůj první znak - světýlko. Na obrázku můžete vidět, jak jsme byly z našeho prvního světýlka obě šťastné - rozuměly jsme si! Velmi rychle pak začaly přibývat další znaky, zvuky a slova.
Od svých prvních narozenin se Viktorka učí tempem přibližně 1 slovo denně. Ve 14 měsících dosáhla slovní zásoby 50 výrazů - průměrně přitom dle odborníků znají děti kolem 20-30 výrazů v 18 měsících. Ve 13 měsících začala dokonce kombinovat výrazy! I v tomto ohledu byla velmi rychlá, protože dle výzkumů je průměrná doba začátku kombinování až v 19 měsících. Aby toho nebylo málo, zvládá naprostou většinu porozumění zároveň v českém i anglickém jazyce - vychováváme ji bilinguálně, a já opravdu nestačím žasnout. V 18 měsících dokáže vytvořit větu o 4 slovech a její slovní zásoba obsahuje přes 200 slov v obou jazycích. Její pokroky mě naprosto pevně přesvědčily o tom, že znakování i angličtina mají na její rozvoj nepředstavitelně pozitivní vliv a jsem z celého srdce ráda, že jsme je do našich životů zařadili.
I proto jsem se stala lektorkou. Moc přeji každé mamince i tatínkovi, aby tyto nádherné chvíle mohli se svým děťátkem také prožívat - chvíle dětské radosti, porozumění, blízkosti a vzpomínek na celý život.
Více informací o znakování najdete na blogu
E-book pro rodiče zdarma
Chystáte se k nám na kurz ale nejste si jistí, co dělat nebo nedělat? Jak moc zasahovat nebo nezasahovat do činnosti dítěte? Stáhněte si tohoto krátkého průvodce pravidly na kurzech a vše vám bude jasné.