Knihy pro rodiče - které stojí za to?
S láskou i rozumem
Hned na úvod píšu o knize, kterou jsem četla jako první. Bylo to hned po absolvování kurzu Montessori inspirace od jedné z jejích autorek, a byla jsem tehdy velmi nadšená dozvědět se více o výchově. Mohlo to tehdy dopadnout dvěma způsoby - buď mohla mé nadšení rozvinout a upevnit, nebo ho naprosto udusit. Vzhledem k tomu, že jste dnes na tomto webu je asi jasné, která možnost to nakonec byla. Opravdu s klidným srdcem píšu, že tato kniha stojí za to. Je velmi kvalitně zpracovaná a plná praktických rad i věcí k zamyšlení. Psaly ji tři autorky, každá své kapitoly zvlášť. Mě upřímně nejméně oslovily první dvě kapitoly. Vůbec ne proto, že by byly nějak špatné. Jsou opravdu kvalitní! Jen v nich bylo pár témat, která se mého života aktuálně tolik netýkají. Ale to už máme každý trochu jinak I v těchto kapitolách, a pak v celé knize jsem si přibližně 50 krát prošla "aha momentem" a asi 100 krát něco označila, že si to musím pamatovat. Tato čísla odhaduji i z toho, že jsem si při čtení musela kupovat druhý bloček s lepícími papírky. Nebyla pro mě přínosná jen z hlediska výchovy mé dcerky, ale hodně i pro uvědomění si mého vlastního života, osobnosti a chování.
Tato knížka si opravdu právem vydobila místo v mé trvalé knihovničce. A že se tam jen tak ledajaká kniha nedostane! Má jisté umístění v mých TOP 5. Kdybyste o ni měli zájem a chystali se ke mě na kurz, můžu Vám ji objednat spolu s dalšími materiály bez poštovného, nebojte se ozvat. Nebo si ji můžete sami koupit na e-shopu zde.
60 Montessori aktivit pro miminko
Tato kniha pro mě byla zklamáním. Možná bych si z toho odnesla více, kdybych už předtím neměla žádné tušení o Montessori principech. Po pravdě jsem z knížky využila jen návody na výrobu Montessori mobilů k zavěšení pro nejmenší miminka. A to ještě velmi volně a trochu po svém, takže to už jsem se stejně tak mohla inspirovat i kdekoliv na internetu. Je psaná formou která shrnuje celkový pohled na Montessori a úplně základní informace. Moc jsem si z ní neodnesla.
Metoda Montessori a jak ji učit doma
Nejprve jsem si koupila jen první díl pro předškoláky, abych zjistila, jestli to stojí za to. Když jsem začala číst, byla jsem přesvědčená, že knížku brzy nabídnu k prodeji dále, až její druhá polovina mě přesvědčila o tom, že jsem si ji nejen nechala, ale přikoupila i druhý díl pro školáky. V první části obou knih autorka shrnuje základní principy Montessori a dává obecné rady k výchově a přístupu. Měla jsem většinou pocit, že už jsem vše někde četla nebo slyšela, jen sem tam se objevila nějaká pro mě nová myšlenka nebo tip, za které jsem moc ráda. Druhá polovina obou knih je ale úplně z jiného soudku. Je to čistě praktický a velmi podrobný návod na Montessori aktivity a práci s pomůckami. Vše je rozděleno podle témat (matematika, jazyk... apod.) a seřazeno podle pořadí, v jakém by se s tím dítě mělo seznamovat. I když jsou tyto knihy staré skoro jako já a graficky dnes už vůbec ne atraktivní, rozhodla jsem se je obě nechat. Dají se sehnat velmi levně a podle mě pokud máte zájem s dítětem pracovat doma s Montessori pomůckami a berete to vážně (a zároveň nemáte desítky/stovky tisíc na kompletní kurzy pro učitele), tohle je skvělá investice. Obzvlášť když obě knihy dohromady seženete za cenu jednoho obědu v restauraci.
Montessori batole
Tuto knížku jsem si koupila na doporučení. A doporučuji ji rozhodně taky. I když už jsem měla o Montessori nějaké znalosti, pořád mi toho hodně dala, a zbožňuji jak je tam vše vypsané přehledně, v tabulkách, super tipy, praktické rady i vlastní zkušenosti... Nadchla jsem se tak, že jsem přemýšlela i o koupi knihy Montessori miminko od stejné autorky, ale nakonec jsem do toho nešla, protože miminko má mnohem horší recenze a spousta čtenářek psala, že na to jak je povedené batole, tak miminko je opravdu o ničem. To nevím, posoudit to nemůžu, protože jsem miminko nečetla, ale batole má ode mě jasný palec nahoru a umístění v mých TOP 5 :-)
Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori
Nebudu dlouho napínat, tuto knihu hodnotím spíše dobře. Četla jsem asi i lepší, ale má taky co dát a nelituji času ani její koupě. Najdete v ní kromě klasických informací, které jsou v každé další knize, taky velmi osobní přístup autora k jeho vlastním dětem a tipy které se mu osvědčily. Knihu doporučuji.
Montessori from the Start - The Child at Home, from Birth to Age Three
Nenašla jsem českou verzi, takže jsem ji četla anglicky. Obě autorky jsou očividně velmi nadšené do Montessori a mají k němu hodně co říct, vlastní zkušenosti z rodiny i práce. Napsaly to matka s dcerou, takže nechybí ani pohled bývalého dítěte vychovaného tímto stylem. Popisují velmi do detailu opět ty stejné základy Montessori, jaké najdete ve většině knih, ale tady jsou opravdu rozepsané vyčerpávajícím způsobem. Plus navíc zajímavé tipy. Trochu mě už nebaví číst stejné věci dokola jako v jiných knihách, ale to už tak asi je, když čtěte hodně knih na stejné téma, a tato kniha nemůže za to, že jsem ji četla až Xtou v pořadí. Ale díky tomu, že tady je vše rozepsané fakt pořádně, jí to odpustím. Pozitivně hodnotím i reálné příběhy, které dokázaly pozitivní význam Montessori přístupu. Myslím že když se mnohé věci přirovnají k něčemu reálnému, co se opravdu stalo a děje, je hned celé téma člověku mnohem bližší. Jako největší pozitivum vidím fakt, že se věnují Montessori přístupu opravdu od nejmenších dětí a zahrnují tak i témata jako první příkrmy nebo třeba spánek miminek.
Tajuplné dětství
Jsem sama na rozpacích, protože jsem od této knihy asi čekala moc. Byla první knihou Marie Montessori, kterou jsem četla. Jméno autorky ve mě od počátku vzbuzovalo velké nadšení, že tohle bude super moc stát za to. Možná jsem náročná, ale budu upřímná, knihu jsem ani nedočetla a už jsem ji prodala dál. Měla jsem neustále pocit, že je vše rozepsané až mooooc. Možná je to dobou, ve které autorka žila a působila, možná tehdy takhle prostě knihy psali. Z každého odstavce jsem měla pocit, že tohle šlo říct jednou větou. Opakovaně jsem se vracela o pár řádků zpátky, protože mi nějak nezůstávalo v hlavě, co bylo vlastně myšlenkou textu. Nechci být na tuto knihu zlá, věřím, že si jistě našla a najde své příznivce. Jen bohužel mě osobně neoslovila. Absolutně mi nesedl jazyk, jakým byla psaná. Ale aspoň vzbudila velkou zvědavost, jestli budou i další knihy Marie Montessori stejné.
Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly
Bomba! Super, díky, paní Faber a Mazlish, škoda že jsem to nečetla dřív! Nejen že autorky vysvětlují asi tisíc věcí, u kterých si člověk musí říct "aha" nebo "to znám z vlastního života", ale ještě k tomu uvádí konkrétní příběhy rodin, které měly nějaký problém (obvykle takové problémy, které dřív nebo později potkají každou rodinu), a na vše pokaždé dávají velmi konkrétní tipy na řešení. Kniha je psaná takovou formou, že jsou v ní i různá cvičení a místa k zapisování a dopisování svých slov a poznámek. Už se těším, až se dostanu k dalším knihám stejných autorek. Tato nasadila laťku vysoko a zařazuji ji do svých TOP 5 :-)
Každé dítě může dobře spát
Mé celkové hodnocení této knihy je tak 50:50. Co se týče biologických informací o lidském spánku, je velmi cenná! Pomůže vám pochopit, jak lidský a hlavně dětský spánek funguje i jaké jsou jeho nejčastější problémy. Co se týče rad jak nakládat s dítětem, které špatně spí, s tím už moc nesouzním a je na mě prostě moc drsná. Mám pocit, že některé praktiky už do dnešní doby nepatří. Pokud se do ní pustíte, knihu doporučuji si přečíst dříve, než se děťátko narodí. Já jsem ji četla když bylo dcerce půl roku a už jsem zjistila, že jsem některé věci hned na začátku neudělala úplně správně. Četla jsem ji vlastně ze zoufalství, protože mě i Viktorku její (ne)spaní velmi trápilo. Kniha mi pomohla pochopit, co se v jejím těle a mozku děje, proč její spánek vypadá tak, jak vypadá a dozvěděla jsem se návrhy, jakým způsobem bych to měla řešit. Jak jsem ale už psala, metody popsané v knize jsou někdy na můj vkus až moc "drsné a kruté", i když sami autoři navrhují, aby si je každá maminka upravila jak potřebuje a uzná za vhodné. A to mimochodem sami několikrát zmiňují, že vycházejí z metody jiného lékaře, které byly ještě mnohem, mnohem drsnější. Autoři při striktním dodržení jejich pravidel tvrdí, že se každé dítě naučí do 2 týdnů spát celou noc samo (pokud je alespoň půl roku staré). Ale já jsem na to prostě neměla to srdce... :-)
Mámou hravě - 99 nápadů, jak si hrát s miminkem
Mám pocit, že jde o jednu z nejrozšířenějších knížek, které dnešní maminky mají ve svých knihovnách. Aspoň tedy v mém okolí. A zároveň vidím ze všech stran, že když jejich děti odrostou věku, pro který je kniha určená, hned ji zase prodávají. Málokdo si ji záměrně nechává (teda kromě těch, kteří ji prostě odloží a zapomenou). Už dlouho říkám, že kvalita knihy se pozná podle toho, jak dobře se dá sehnat z druhé ruky. Protože ty nejlepší pecky si chce přece každý nechat. Tato kniha mi to zase trochu potvrdila. Vůbec není špatná, jen prostě není pecka. Najdete v ní opravdu 99 nápadů, jak si s dítětem hrát, a navíc jsou moc hezky rozdělené podle věku. Je ale nutno říct, že z těch 99 je spousta takových, které by vás napadly i bez knihy, a dělá je snad každý automaticky. Takže když to tak vezmeme, je z toho třeba 50 nápadů. Ale i ty se můžou velmi hodit, proto knihu nezatracuji. Jen od ní nečekejte zázraky.
Baby Signs: How to talk with your baby before your baby can talk
Bestseller autorek, od kterých pochází kurzy, které v Ostravě lektoruji. Velmi cenná kniha se spoustou tipů jak znakovat, jak začít, co dělat nebo nedělat, čemu se vyhnout, na co si dát pozor, co naopak podporovat, jak postupovat když... Pokud máte zájem s vašimi dětmi znakovat, zde se dozvíte opravdu úplně všechno, co byste potřebovali vědět. Součástí knihy je i velmi obsáhlý obrázkový slovník znaků. Velmi kladně hodnotím také vědecký přístup a podloženost jejich tvrzení opravdovými výzkumy. Za mě rozhodně palec nahoru.
Baby Minds: Brain-building games your baby will love
Tato kniha je vlastně zpracováním mnoha výsledků různých studií různých autorů do jedné knihy. Na základě jejich výsledků pak autorky doporučují a radí, co je při výchově důležité a snaží se pokrýt všechny dílčí dovednosti, které jsou k úspěchu v budoucím životě klíčové. Tato kniha mi dala ještě více, než první díl Baby Signs, které je zaměřeno hlavně na znakování. Je to ale asi i proto, že jsem sama ten typ, který bere inteligenci a vzdělání velmi, velmi vážně, a neustále se strachuji, abych něco nezanedbala. Tuto knihu upřímně velmi doporučuji.
Baby Hearts: A guide to giving your baby an emotional head start
Tak jako předchozí dva bestsellery těchto autorek mě i Baby Hearts upřímně nadchlo. Autorky probírají dopodrobna všechny aspekty emoční inteligence (stydlivost, empatii, agresivitu...) a přicházejí s konkrétními radami, jak předcházet problémům a co dělat nebo nedělat při výchově. Jako vždy mají veškeré tvrzení opřené o seriózní vědecké výzkumy. A co je podle mě bomba - berou v úvahu různé typy dětských osobností a rady jim šijí na míru. Jsem ráda, že jsem se k této knize dostala a nemám jí vůbec co vyčítat.
Malé děti potřebují rituály
Trochu nudná kniha s pár dobrými tipy, a spoustou řečí tak trochu o ničem, o tom co mám pocit, že prostě všichni známe. Nevím, co jsem od ní přesně čekala, ale moc nového jsem se nedozvěděla. Každopádně jako připomenutí různých běžných rituálů i inspirace na možné další je to fajn. Napadá mě, že možná na knihu koukám očima bývalého dítěte z funkční rodiny. Je pravda, že kdybych neznala, jaké to je ve funkční rodině vyrůstat, dala by mi tato kniha mnohem více.
Nové přírodovědné hry
Nebudu nijak skrývat, že tuto knihu jsem si nekoupila jen jako maminka, ale taky jako učitelka přírodopisu a před mateřskou i přírodovědného kroužku. Čekala jsem od ní inspiraci na zajímavé pokusy a aktivity v přírodě, a to jsem taky dostala. Opravdu je tam takových činností popsaná spousta, samozřejmě mnohé už jsou tak známé, že je snad dělali všichni, ale hodně dalších jsem neznala nebo jsem o nich slyšela ale nikdy nezkoušela. Tato kniha tedy splnila mé očekávání a doporučuji ji všem, kteří chtějí trávit svůj čas s dětmi bádáním v přírodě ale nemají sami dost nápadů, co by se dalo dělat. A nebo taky učitelkám, ať už do školky, na první stupeň, nebo s menšinou aktivit i na vyšší stupeň ZŠ.
Zázračný úklid a Žít s radostí
Nejsou to sice knihy tak úplně o rodičovství.. ALE! Jsou pro mě tak zásadní, že je zmiňuji i tak. Velmi zásadním způsobem změnily prostředí, ve kterém žiju, hodně věcí jsem vyhodila nebo prodala, na mnoho se už dívám jinak než dříve. Opravdu paní Marie Kondo dokáže otevřít čtenáři oči tak, že to změní celý pohled na život. Je ale potřeba, aby je člověk četl ve správnou dobu. Jedna z nich se mi do rukou dostala už asi před 5 lety. Tehdy jsem přečetla jen kousek, s paní Kondo jsem sice souhlasila, ale nějak to úplně nesedlo a žila jsem dál beze změny. Teď, když jsme se v době narození dcerky stěhovali, jsem je objevila znovu, přečetla jedním dechem a zásadně změnila celý svůj pohled na věci kolem sebe. Potřebovala jsem k tomu prostě nějak dojít, dospět, počkat na správnou dobu.
Obě knihy na sebe navazují, ale i když je to sotva dva měsíce, co jsem je četla, už si vlastně nepamatuju, co bylo v které z nich. Mám pocit, že se mi v hlavě slily do jedné, a že vlastně řešily obě to stejné, akorát v jedné byly více obrázky. I když pojednávají o tom stejném, přesto doporučuji přečíst si obě. Paní Marie Kondo píše opravdu příjemným a čtivým způsobem, takže kniha je přečtená za chvilku, ani nevíte jak. A čím déle na vás její milá slova působí, tím víc vlastně všechno dává smysl.
Kontaktní rodičovství
Na knížku Kontaktní rodičovství jsem se moc těšila, možná i proto, že mi připadá, že na toto téma toho není napsáno tolik, kolik by si to zasloužilo. Nicméně jsem ji přestala číst asi v polovině, protože jsem měla pocit, že se opakuje stále dokola jen to stejné. Autoři opakují, jak moc je kontaktní rodičovství přirozené, správné a založené na intuici. O moc víc jsem se toho ale nedozvěděla. Možná kdybych to dočetla... Ale na to už jsem neměla energii. Kniha mi zůstala ležet na nočním stolku asi 2 měsíce, než jsem si uvědomila, že už ji vlastně nečtu, a protože ji mám rozečtenou, nepouštím se ani do dalšího čtení, takže už mě vlastně jen brzdí. Je to škoda. Doufám, že v budoucnu natrefím na jinou knihu, kde se o kontaktním rodičovství dozvím více.
Raising a bilingual child
Jednoznačně pecka! Pokud vás zajímá, jak se rozvíjí mozek dítěte při učení dvou jazyků, pokud přemýšlíte nad tím, kdy je pro druhý jazyk správná doba, pokud přemýšlíte nad dvou nebo vícejazyčnou výchovou, pokud chcete dát svému dítěti opravdu to nejlepší co se týče rozvoje mozku - tato kniha je perfektní. Autorka je vědkyně a veškerá svá tvrzení vždy bez výjimky zakládá na seriózních vědeckých výzkumech. Popisuje snad úplně všechny situace, které jsou jen při učení jazyků možné. Kniha nabízí opravdu nesmírně kvalitní informace a moc ráda ji budu doporučovat.
Knihy, které už čekají v knihovně...
Absorbující mysl
Montessori konkrétně 1 - Praktický život a smyslová výchova
Montessori konkrétně 2 - Matematika
Montessori konkrétně 3 - Jazyk
Montessori in the Classroom - A teacher's Account of How Children Really Learn
Vychovejte si génia
Diagnostika dítěte předškolního věku
A parent's and Teacher's Guide to Bilingualism
Emoční inteligence dítěte a její rozvoj
Tvoje dítě jako šance pro tebe
Nejšťastnější miminko v okolí
Koncept kontinua
Jak mluvit, aby nás teenageři poslouchali, jak naslouchat, aby nám teenageři důvěřovali
Jak mluvit, aby se děti lépe učily doma i ve škole
Jak naučit děti pravidlům
Montessori: The science behind the genius
Spánek miminek
S láskou o dětském spánku
... a knihy, které přijdou na řadu až opravdu později.
The Discovery of the Child
The Essential Montessori
The Montessori Method
Dr. Montessori's Own Handbook
The Mother and the Child
Montessori today
Teach Me to Do It Myself
Vychováváme a vzděláváme s Marií Montessori
Nejsou stejné
Ani mámy nejsou stejné
Milovat nestačí
Děti jsou taky lidi
Raising an Emotionally Intellifent Child
Osvobození rodiče, osvobozené děti
Výchova v období vzdoru
Tajná kniha rodičovských triků
Výchova bez poražených
Vychováváme děti a rosteme s nimi
How Toddlers Thrive
AHA! Rodičovství
Najděte si svého marťana
Pět jazyků lásky
Respektovat a být respektován
Toxic Childhood
Pravidla mozku dítěte
Vaše chytré dítě
100 věcí, které by měl znát každý předškolák
Jak léčit děti homeopatií
Budu ráda za tipy, jaké další zdroje mi tady chybí a zajímají Vás :-) Neváhejte mě kontaktovat.