Pravidelné novinky a tipy pro rodiče
❤️Pro zvídavé hlavičky... ❤️
Aktuality
22. 2. bylo jasné, že se extrakce barviv podařila úplně parádně. S pomocí oleje jsme kreslili obrázky a barvivy se nám podařilo je nádherně obarvit.
15. 2. jsme hodinu věnovali výrobě přírodních barviv z ovoce a zeleniny. A jestli se podařilo, to se dozvíme příště.
8. 2. jsme se opět sešli abychom vyhodnotili, jak se nám podařilo vyrobit duchy ze škrobu - a byli parádní! Dokreslili jsme jim rovnou i oči ba ústa a užili si spoustu legrace. Kromě duchů jsme si také vyrobili Newtonovy disky, díky kterým jsme pozorovali na vlastní oči jak se dá spojit všechny barvy duhy do bílé.
1. 2. jsme nejprve zkontrolovali, že se nám podařilo škrob z brambor v minulé hodině získat. Ze škrobu a gázy jsme pak vyráběli duchy a těšíme se na příští lekci, až budou duchové hotoví a zatvrdlí. Zároveň jsme obdivovali opravdové zuby a obratle pradávných tvorů, z nichž nejvíce nadšení přinesl pravý zub vyhynulého předka žraloků Megalodona.
25. 1. jsme si ukázali, jak se z brambor získává škrob. V příští lekci ho využijeme pro další pokus. Na závěr jsme se ještě pokochali nádherou přírodních drahokamů.
18. 1. jsme pátrali po dračím vejci z indiánských pověstí. Moc nás pobavilo i roztápění ledu kovem, který šel do ledu zatlačit jako po másle.
11. 1. jsme si užili spoustu zábavy s voňavými lávovými lampami. Využili jsme současného počasí a pod mikroskopem jsme si tak mohli prohlédnout tající sníh i nečistoty, které jsme v něm našli. K zahřátí jsme si dali krásně modrý Tatranský čaj.
V novém roce jsme se sešli hned 4. 1. 2024. Celou hodinu jsme strávili s obyčejným škrobem a vodou - a kolik z toho bylo legrace! Dětem se podařilo vyrobit opravdovou ne-Newtonovskou kapalinu, která odporuje zákonům fyziky. Přidáním více vody nebo škrobu zase vznikaly jiné skupenství, které byly na omak velmi neobvyklé a zajímavé. Hodinu jsme si všichni moc užili a naštěstí jsme po sobě zvládli i úspěšně uklidit.
21. 12. se kroužek konat nebude. Těším se na Vás v příštím roce :-)
14. 12. jsme si vyrobili nádherné hologramy. S pomocí obyčejné laminovací folie a lepící pásky ožily ve 3D všechny úžasné obrázky, které jsme zkusili.
7. 12. se bohužel kroužek z důvodu nemoci nekoná. Těším se na Vás zase příští týden
Dne 30. 11. jsme si užili spoustu zábavy při dvou pokusech. Nejprve jsme se pustili do rozkladu barev ve fixách. S pomocí křídy a lihu se nám podařilo rozluštit, z jakých barev výrobci poskládali naše fixy. Některé byly opravdu velmi překvapivé! Zbytek času jsme využili ke sfoukání svíček za překážkou - věděli jste, že když má překážka správný tvar, můžeme sfouknout svíčku i za ní? Tak my už to víme!
23. 11. jsme si skvěle vyhráli s fakt hustým koktejlem. Dozvěděli jsme se spoustu nového o hustotě kapalin a taky si vyzkoušeli, jak máme klidnou ruku při nalévání a snaze kapaliny nesmíchat. Koukněte i na fotku jak naše koktejly vypadaly.
Hodina 16. 11. se nesla v duchu meteoritů. Nejprve jsme si sice vyzkoušeli triky s Möbiovou páskou, ale ukázka pravých meteoritů a jejich zkoumání pod mikroskopem a lupou byly hlavním trhákem dne. Kromě několika různých meteoritů i tektitů jsme si sáhli i na pravé kameny z Měsíce a Marsu. V rukou jsme měli taky meteorit, jehož pád jsme viděli na videu.
9. 10. jsme si užili zábavu se dvěma aktivitami. Nejprve jsme skládali papírové letadlo, které nám ale bohužel nešlo poskládat tak přesně, jak by mělo být, takže nelétalo tak dobře, jak jsme doufali. Náladu jsme si ale spravili zkoumáním, jak by mohly vypadat naše děti. Zjistili jsme, jak se dědí třeba barva očí nebo různé i málo známé dědičné znaky.
Lekci, která proběhla 2. 11. jsme si moc užili s bublinami. Nejprve jsme vyrobili trampolínu pro bubliny. Protože byla tvořená oxidem uhličitým, bylo vidět, že ti, kteří "moc kecali" si ji rozfoukali a fungovala méně. Některým skupinkám šla parádně :-) Po tom, co jsme si užili odrážející se bubliny, jsme vytvořili ještě bublinkové hady. Někteří foukali s takovým nadšením, že hadi brzy zaplnily nejen celé kýble, ale čněli i více než metr vysoko. Pro zpestření jsme si ještě vyrobili megabubliny. Spotřebovali jsme celou láhev bublinového roztoku, a i tak se ještě některým nechtělo končit.
26. 10. máme prázdniny :-) Těším se na Vás příští týden!
19. 10. jsme se sešli již potřetí a tentokrát jsme si vyzkoušeli dva super pokusy! Nejprve jsme vyrobili nekonečný papír a povídali jsme si o nekonečném vesmíru a jeho tvaru. Všem se nám nekonečný papír povedl! Pak jsme se vydali do temné místnosti ve sklepě školy, kde jsme si nejdřív vyzkoušeli, jaké to je být v úplné tmě, ale hlavně jsme se naučili, jak jednoduše rozsvítit cukr! Po stovkách povedených záblesků cukrem jsme si ještě na závěr dali posledních pár minut volné práce s mikroskopy, kterými se děti mohli koukat na libovolné věci, samozřejmě v rámci rozumných možností :-) Nápadů měli spousta a čas všichni využili naplno.
12. 10. jsme se sešli podruhé a vyzkoušeli jsme rovnou tři nové pokusy. Nejprve jsme s pomocí křupek a dezinfekce vyzkoušeli, jak nám fungují naše vlastní enzymy ze slin - a povedlo se skvěle! Barevná reakce byla vidět na první pohled! V druhé části hodiny jsme se pokusili pohybovat špejlemi a párátky vodou. To nám bohužel nefungovalo tak dobře, jak jsme doufali, myslíme si, že to bylo nevhodným povrchem, na kterém jsme to zkoušeli. Na závěr jsme potrápili své hlavičky při překvapivě náročné hře s malíčky a ukazováčky :-)
První hodina proběhla 5. 10. 2023. Všichni jsme se seznámili, ujasnili jsme si pravidla fungování v kroužku a žáci se naučili pracovat s mikroskopem. Podařilo se nám díky mikroskopům pozorovat například živé vodní řasy, semínko břízy, mouchu, své vlasy, a dokonce i jednoho živého roztoče! Těšíme se na příště :-)
Pro žáky 3.-5. třídy
Každý čtvrtek ve 14:00-14:45
Začínáme ve čtvrtek 5. 10. 2023! V první lekci se seznámíme mezi sebou i s učebnou a naučíme se používat mikroskop - a uvidíme, co s ním rovnou objevíme!
Pro žáky ZŠ Chuchelná je kroužek ZDARMA
V badatelském kroužku se zábavnou formou učíme, bádáme, experimentujeme a poznáváme svět kolem nás. Cílem každé lekce je nejen vyzkoušet různé pokusy a bádání, ale hlavně porozumět tomu PROČ a JAK příroda funguje. Mezi žáky oblíbené pokusy patří různá pozorování živých mikroorganismů pod mikroskopem, výroba a zkoušení vlastních pH papírků, výroba kyslíku, srovnání zubů člověka, žraloka a vyhynulého megalodona a mnohé další! Kdo si rád potěžká pravou dinosauří kost nebo kamínek z Měsíce, rozhodně nemůže v našem kroužku chybět!
Ztratili jste letáček s přihláškou nebo se chcete přihlásit až později v průběhu roku? Ozvěte se mi a spolu to vyřešíme :-)
Pořadí témat budeme upravovat podle potřeby. Sledujte tuto stránku, pokud chcete vědět, co nás čeká a co už máme za sebou. V některých hodinách stihneme i více témat najednou :-)
Trampolína pro bubliny a bublinový had
Závody balonkových tryskáčů
Dá se sfouknout svíčka schovaná za překážkou?
Vyrábíme čističku vody
Jak vypadá moje DNA?
Jak rozsvítit cukr?
Vyrábí rostliny opravdu kyslík?
Může být Coca-Cola bílá?
Jak vyrobit mlhu?
Krása drahokamů
Jak poznat dinosauří zkameněliny od obyčejných kamenů?
Vyrob si lupu z obyčejné lahve
Tvoříme hologramy
Umím hýbat špejlemi i když se jich ani nedotknu
Modrý čaj na zahřátí v zimě
Vyrábíme a zkoušíme vlastní pH papírky
Tančící přesličky
Spojujeme barvy
Barevný déšť
Jaká barviva najdeme ve fixech?
Fakt hustý koktejl
Tvoříme lávovou lampu
Které papírové letadlo a helikoptéra poletí nejlépe?
Rozkládáme a skládáme barvy
Jak se tvoří barvy v ohňostroji
Svítící zvýrazňovače
Vodní balonkový náfuka
Neviditelné perly
Naučíme potápěče plavat
Voda teče i do kopce
Závody rybiček
Voda je silnější než by se zdálo
Jak projít zmrzlým ledem a neporušit ho
Svíčka, která zvedá vodu
Pane doktore, rychle na sál!
Suchý potápěč
Najdeme železo v cereáliích?
Co žije v mechu?
Nesmrtelná želvuška
Zrozeni z extrémů
Proč stárneme a nejsme mladí na věky?
Udržet balanc není jen tak
Mince jako motorkář
Skákající fazole
Není zub jako zub
Můžou rostliny svítit?
Frčko
Kelímkový katapult
Jezdec, který nikdy nespadne
Najdeš svou slepou skvrnu?
Sopečné noviny
Jakou barvu očí budou mít naše děti?
Genetičtí mutanti
Pozůstatky našich předků
Jak budou lidé vypadat za milion let?
Souboj s vlastním mozkem
Brčkové letadlo
Objevíme dračí vejce?
Opravdové nekonečno na papíru
Neviditelný tajný vzkaz
Co žije v rybníku a loužích?
České granáty
Zůstanou na rukou bakterie i po umytí?
Malování houbami
Jak fungují rostliny
Jak vypadá buňka
Chlupaté rostliny
Tajný inkoust
Žravé kvasinky a glukóza
Uvařené vajíčka i na studeno?
Mocné enzymy - jak trávíme jídlo?
Domácí hasičák
Jak vypadají meteority?
Příroda mě fascinuje již od nejútlejšího dětství. Byla pro mě tedy jasnou volbou i při studiu. Vystudovala jsem na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity obory učitelství přírodopisu a zeměpisu pro ZŠ a SŠ a také obor Systematická biologie. Po magisterských studiích jsem navázala doktorským studiem biologie, ve kterém se věnuji genetickému základu neobvyklých způsobů rozmnožování ryb. Dlouhodobě se věnuji ochranářským činnostem, zejména v ornitologii, a také jsem strávila 6 let ve vedoucím výboru Slezské ornitologické společnosti. Jsem učitelkou přírodopisu, zeměpisu a angličtiny na ZŠ v Háji ve Slezsku. V současnosti jsem z práce i studia na mateřské dovolené, ale bez poznávání naší nádherné přírody bych jen tak nevydržela. Přírodovědných akcí pro děti a veřejnost se účastním už léta. Ať už jde o vedení badatelského kroužku, nebo jednorázové akce jako Noc vědců na Ostravské univerzitě, Chemie na hradě, Dny se skauty, Dny Země a např. ornitologické vycházky. Své žáky na domovské základní škole dlouhodobě vedu k účasti na biologické olympiádě a doprovázím je na výlety za poznáním přírody i vědy.
2013-2018: Studium učitelství přírodopisu a zeměpisu na Ostravské univerzitě
2016-2019: Studium Systematické biologie na Ostravské univerzitě
2016-2022: Členem výboru Slezské ornitologické společnosti
2017-dosud: učitelka na ZŠ v Háji ve Slezsku
2018-dosud: doktorské studium biologie
Od roku 2015 se aktivně podílím na ochraně přírody, včetně splnění několika úspěšných grantů
A hlavně mě příroda, pokusy i práce s dětmi prostě baví :-)